پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
3332
-
الف
+

نظری: محبت دوستان شاعر مثل شلاق است

دفتر شعر تازه فاضل نظری با عنوان «اکنون» در حضور هواداران این شاعر رونمایی شد.

دفتر شعر تازه فاضل نظری با عنوان «اکنون» در حضور هواداران این شاعر رونمایی شد.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، مراسم رونمایی از تازه‌ترین دفتر شعر فاضل رضوی که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است، با حضور جمع کثیری از هواخواهان این شاعر در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. میزان استقبال از این مراسم تا حدی بود که بخشی از حاضرین که به قول خودشان از شهرهای دور و نزدیک به این مراسم آمده بودند، به صورت ایستاده در این برنامه شرکت کردند.

ساعد باقری از شاعران و منتقد ادبی معاصر در این مراسم در سخنانی عنوان کرد: من مدتها به دنبال بهانه‌ای بودیم تا درباره تقوای نقد و ارتباط آن با شعر فاضل نظری صحبت کنم و به نظرم نبودن این تقوا یکی از آسیب‌های جدی در قلمرو شعر ماست.

باقری ادامه داد: شعر فاضل را مخاطب عام دیده و درک کرده و با آن ارتباط گرفته است. من تردیدی ندارم که شعر او شعری کم نظیر است. از سوی دیگر منتقدان و مخاطبان خاص هم به شعر او اقبال زیادی داشتند. با این همه نمی دانم چرا برخی از دوستان شاعر در تحلیل شعر او خرده می‌گیرند و حرفی نمی‌زنند که به کار شعر بیاید. نمی دانم چرا تنها به حواشی بسنده می‌کنند. مثلاً می‌گویند مضامین شعر او تکراری است و هیچ کدام در قلمرو نقد صحبتی نمی‌کنند. به نظر من این مقابله و مواجهه با شعر او طبیعی نیست و نمی دانم چرا وقتی با او مواجه می‌شوند از او چشم پوشی و به نوعی خودزنی می‌کنند.

این شاعر تأکید کرد: به فاضل خرده می گیرندکه سبک هندی نو می‌خوانی و مضامینت را دائماً تکرار می‌کنی. او شاعر شعرهای عاشقانه است اما در اکثر این شعرها از کرامت و گذشت و قناعت و محبت و آزادی سخن گفته. اگر شعر اجتماعی چنین نیست پس شعر اجتماعی چیست؟ مگر جز این است که قرار است شعر در خدمت تأثیرگذاری بر مخاطب باشد. آیا یک غزل از او می‌توان یافت که درآن تأثیرپذیری اش از زندگی دین مدارانه را نبینیم.

وی دربخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: جنس مخاطبان ما طوری است که فضای امروز شعر ما آنها را از ما گریزان کرده است. حالا وقتی شاعری پیدا شده که می‌تواند با این مخاطب گریز پا ارتباط برقرار کند و با او حرف بزند، حیف نیست که اهالی شعر او را می‌رانند.

باقری تصریح کرد: من در شاعران معاصر کسی را نمی‌شناسم که مانند نظری شعرش در دل مخاطبان نشسته باشد و نمی‌فهمم که چرا در مقابل این شعر چنین مقاومت‌های بیهوده‌ای وجود دارد و سعی نمی‌کنیم به کمک آن هم افزایی کنیم.

در بخش دیگر این مراسم بهاالدین خرمشاهی شاعر و حافظ پژوه نامدار در سخنانی عنوان کرد: پدیده ترین شاعر روزگار ما بدون شک فاضل نظری است. در روزگاری که من به دنبال پیدا کردن مطلع‌های خوب غزل فارسی بودم زمانی که به شعر او رسیدم گفتم اگر این شعر نقطه آغازی برای کارم نباشد، بدون شک نقطه پایان است. حال خوبی که از مطلع‌های غزل او به من دست داده، مدت هاست که در خوانش هیچ یک از غزل‌های دیگر به من نرسیده است. حالا که او به یک سوم عمر طبیعی اش رسیده است به شما وعده خواهم داد که خواهید دید او معجزه‌ها در شعر معاصر ما خواهد کرد.

در بخش دیگر محمد صالح اعلا به سخنانی پرداخت و پس از آن فاضل نظری دقایقی برای مخاطبانش سخن گفت.

وی با اشاره به اینکه تمایل زیادی به حرف زدن دارد و در عین حال دوست ندارد سخن بگوید عنوان کرد: حالا حس می‌کنم که همه چیز در حال تمام شدن است. بغضی گلویم را گرفته که نمی دانم از کجا می‌آید؟ امروز حس می‌کنم که برای خداحافظی از دنیا باید آرزوهایمان برآورده شده باشد. من آرزویی ندارم اما امیدوارم که روزی بیاید که دنیا با حضور امام عصر لبریز از عدالت و واقعیت شود.

نظری همچنین گفت: محبت دوستان شاعر همچون شلاقی است که جایش روی تن نمی‌ماند. من باید تحمل بیشتری برای این محبت‌ها می‌داشتم اما دائم به خودم می گویم که این حرف‌هایی که درباره تو می‌زنند را باور نکن. تو مانند کودکی که می‌خواهد راه رفتن را یاد بگیرد باید هنوز قدم بزنی و یک قدم دیگر باقی مانده است.

وی اظهار داشت: من بهترین جوایز عمرم را از دست مردم گرفتم و همیشه بهترین چیزی که برای انگیزه ایجاد کرده، همین مسئله بوده است. ما در روزگاری به سر می بریم که باید مواظب خودمان باشیم که حالمان خوب باشد. پس می‌خواهم از همه دوستانم که مواظب خودشان باشند.

ه خ/ص گ

نظر شما
ارسال نظر