نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
فارسی English عربي
553
-
الف
+

«فدایی هروی» شاعر سرشناس افغانستان درگذشت

«برات‌علی فدایی هروی»، شاعر مشهور افغانستان درگذشت.

به گزارش آی فیلم 2، «برات‌علی فدایی هروی»، شاعر پیشکسوت و مشهور افغانستان روز گذشته به عمر 92 سالگی دار فانی را وداع گفت.

فعالان فرهنگی هرات از درگذشت «برات‌علی فدایی هروی» که از چند سال پیش تاکنون با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کرد، خبر داده اند.

فدایی هروی به دلیل سابقه‌ طولانی در سرایش شعر، به «شیخ‌الشعرا» شهرت یافته بود. او در شهر هرات زاده شده بود و شعرهایش در چندین کتاب جداگانه چاپ و منتشر شده است.

از استاد فدایی‌، شعرهای بسیاری در مطبوعات افغانستان چاپ شده است‌ . «حریم راز»، «منتخبی از آثار فریاد خون‌»، «گنج اسرار و راز سخن‌»، «چامه‌ها و چکامه‌ها»، «راه روشن و گنج در ویرانه»، مهم‌ترین آثار استاد فدایی هروی است. کتاب دیگر این شاعر، «چامه‌ها و چکامه‌ها» است که در ۱۳۸۱ خورشیدی منتشر شده است‌.

فدایی قریحه ادبی و تسلط ستودنی بر اسلوب های شعر کهن داشت. وی در سرایش «شعر مقاومت» نیز شهرت خاصی داشت ‌و شعرهای او در سال‌های جنگ با شوروی سابق، طرفداران زیادی میان مردم و جبهه‌های نبرد داشته است.

شاعران و اهل ادب در هرات، برات‌علی فدایی هروی را هم‌پایه شاعران نام‌داری چون «قاری عبدالله»، «غلام‌احمد نوید»، «غلام‌نبی عشقری» و «خلیل‌الله خلیلی» می‌دانند.

گفتنی است که چندی پیش، برخی فرهنگیان هرات انجمن ادبی «ناظم هروی» را به پاس فعالیت‌های فرهنگی فدایی هروی، به نام «برات‌علی فدایی هروی» تغییر نام دادند.

ع ا/ح ح

نظر شما
ارسال نظر
پربحث ترین