نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
فارسی English عربي
706
-
الف
+

«لیلا برخورداری»: «خواب و بیدار» مسیر سریال‌های پولیسی در ایران را تغییر داد

«لیلا برخورداری» بازیگر سینما و تلویزوین ایران با حضور در یک برنامه تلویزیونی از حضورش در آثار پولیسی «مهدی فخیم زاده» سخن گفت.

به گزارش آی فیلم 2، «لیلا برخورداری» بازیگر سینما و تلویزوین ایران که مخاطبان آی فیلم 2 هنرنمایی وی را در سریال های «فصل زرد»، «خواب و بیدار»، «ساختمان 85»، «حس سوم»، «بی صدا فریاد کن»، «ولایت عشق»، «کلانتر2» مشاهده کردند با حضور در یک برنامه تلویزیونی از حضورش در سریال «خواب و بیدار» گفت.

«خواب و بیدار» یکی از سریال های پولیسی پربیننده ایرانی به کارگردانی «مهدی فخیم‌زاده» است که سال 1381 هجری خورشیدی از تلویزیون ایران نشر شد.

راز محبوبیت و ماندگاری سریال «خواب و بیدار»

برخورداری که در سریال «خواب و بیدار» ایفاگر نقش «کبری» بود، درباره دلیل محبوبیت این مجموعه در زمان نشر و تداوم این ماندگاری پس از حدود 20 سال گفت: موفقیت یک فلم یا سریال بیش از هر چیز به داشتن یک فلمنامه جذاب و قوی بستگی دارد. به نظر من فلمنامه خوب، هفتاد درصد از موفقیت را برای یک اثر تضمین می‌کند و آن سی درصد باقیمانده به کارگردان، گروه سازنده، عوامل پشت کمره، دکوپاژ و... مربوط می‌شود.

برخورداری در پیوند با این مساله عنوان کرد: دید موشکافانه و تیزبین آقای فخیم‌زاده باعث شد تا «خواب و بیدار» یک فلمنامه قوی و داستانی پرهیجان داشته باشد که در بستر آن عملکرد پولیس هم به خوبی معرفی شد؛ مردم هم با آن ارتباط برقرار کردند در نتیجه «خواب و بیدار» به یک سریال جریان‌ساز تبدیل شدکه مسیر سریال‌های پولیسی در تلویزیون ایران را تغییر داد.

این بانوی هنرمند درباره این که چرا کارهای پولیسی بعدی مهدی فخیم‌زاده مثل «حس سوم» و «ساختمان 85 » به اندازه خواب و بیدار مورد توجه قرار نگرفت نیز گفت: درباره کلیت سریال‌ها باید بگویم هر کاری محصول  شرایط زمانی خودش است. البته من به این شکل به قضیه نگاه نمی‌کنم و مثلاً معتقدم که مردم «حس سوم» را هم دوست داشتند. «خواب و بیدار» آغاز این مسیر بود و چون یک قصه جذاب و باکیفیت داشت، سطح توقع را بالا برد.

وی افزود: نقش «کبری» هم یک نقش تکنیکال و خیلی خاص بود که با سایر شخصیت‌هایی که من در سریال‌های بعدی آقای فخیم‌زاده کار کردم متفاوت بود. به هر حال عوامل مختلفی باید دست به دست هم بدهند تا یک کار به اصطلاح بگیرد، مخاطبان از آن استقبال کنند و ماندگار شود بخشی از این عوامل به گروه سازنده و متن بستگی دارد و بخش دیگری به عوامل خارجی وابسته است.

نحوه ورود «لیلا برخورداری» به عرصه سینما و تلویزیون

وی درباره چگونگی ورود به دنیای بازیگری نیز عنوان کرد: در دوران لیسه، «زهرا سعیدی» که از بازیگران سینما و تلویزیون هستند معلم زبان انگلیسی ما بودند. من در آن زمان بیشتر اهل نوشتن بودم و خودم هم فکر می کردم که در آینده نویسنده شوم. به کمک بانو سعیدی یکی از همان نوشته‌ها را  نمایشنامه تبدیل کردیم و در مکتب اجرا شد و بازی من در آن نمایش مورد توجه دوستان و اطرافیان قرار گرفت و همین موضوع جرقه ای شد تا کار بازیگری را دنبال کنم.

زهرا سعیدی

حضور در سریال «ولایت عشق»

برخورداری افزود: بعد از آن به طور جسته و گریخته در تیاترهای دانشجویی و در قالب هنرجو کار می‌کردم تا  این‌که برای حضور در سریال «ولایت عشق» آقای فخیم‌زاده تست دادم و مورد پذیرش قرار گرفت.

وی افزود: البته ولایت عشق اولین تجربه من از رفتن مقابل کمره نبود. همزمان با کار تیاتر، یکی دو نقش کوچک در سریال‌هایی مثل «جوانی» به کارگردانی «سعید سلطانی»، «همسفر» به کارگردانی «قاسم جعفری» و «دوران سرکشی» به کارگردانی «کمال تبریزی» هم بازی کردم که نقش‌های فرعی بود. البته نقش یک زن معتاد را در «دوران سرکشی»  داشتم که با این که کوتاه بود اما  آن راخیلی دوست دارم.

حضور در کلاس های بازیگری «مهدی فخیم زاده» و بازی در سریال «خواب و بیدار»

این بازیگر اظهار کرد: علاوه بر تیاترهای دانشجویی، در دوره‌های انجمن سینمای جوان اشتراک کردم و فلم کوتاه ساختم، بعد از ولایت عشق، به عنوان هنرجو در کلاس های بازیگری آقای فخیم زاده  اشتراک کردم. یکی از ویژگی‌های آقای فخیم‌زاده این است که در کارهایشان از هنرجویان کلاس‌های خودشان استفاده می‌کنند. خیلی از بازیگران جوانی که در این سال‌ها کارهای آقای فخیم‌زاده حضور داشتند از هنرجویان ایشان بوده‌اند. در همان کلاس‌ها بود که به من پیشنهاد حضور در سریال «خواب و بیدار» را  دادند که واقعاً برایم مایه افتخار بود. البته همان موقع هم گفتند که نقش بسیار سختی است، زحمت دارد  و ممکن  است اذیت شوی.

وی افزود: راستش را بخواهید من اصلاً به سختی این نقش و گریم عجیب و غریبی که صورتم را کاملاً به هم می ‌زد فکر نکردم و به تنها چیزی که فکر می‌کردم این بود که چطور این نقش را به بهترین شکل ایفا کنم تا به عنوان یک بازیگر خوب شناخته شوم.

برخورداری گفت: برای شخصیت «کبری» در ابتدا یک گریم و لباس دیگر تعریف شده بود که  چند جلسه تصویربرداری هم با همان گریم انجام شد. اما آقای فخیم‌زاده احساس کردند که آن چه که مد نظرشان بوده رخ نداده و گریم باید تغییر کند. به «فرزین فردین» چهره‌پرداز سریال پیشنهاداتی دادند.  ابروها پهن‌تر شد و قطعه‌ای را زیر لب بالایی‌ام گذاشتم، دندان‌ها تیره‌تر شد و... به گونه ای که وقتی بعد از گریم رو به‌روی آیینه ایستادم دیگر خودم را نمی شناختم.

وی افزود: درباره صدا هم آقای فخیم‌زاده معتقد بودند که از صدای خودم با اندکی تغییر استفاده کنم و نیازی به صداسازی نیست.قبل از شروع فلمبرداری چند بار به دفتر ایشان رفتم و برای رسیدن به صدای کبری تمرینات زیادی داشتم.انواع لحن ها و صداها را ضبط کردیم تا در نهایت به صدای کبری رسیدیم.

این بازیگر عنوان کرد: اولین سکانسی که من در «خواب وبیدار» داشتم مربوط به حضور «اصغر کپک» در پارک  و مواجهه بچه‌ها با او بود که آن را در پارک طالقانی ضبط می‌کردیم.

لیلا برخورداری

بانو برخورداری ادامه داد: یادم هست وقتی این سکانس را بازی کردم و آقای فخیم‌زاده ام تایید کرد، آن قدر خوشحال شدم که  در همان پارک از خوشحالی فریاد می‌کشیدم.

وی افزود: «کبری» با وجود سختی هایی که داشت همچنان برای مردم جذاب و خاطره‌ساز است. مردم هر جایی که مرا می‌بینند، اولین چیزی که یادآوری می‌کنند همین نقش است و می‌گویند چقدر خوب بود؛ خوشحالم که چنین اتفاقی افتاده است. این شانس بزرگی برای یک بازیگر است  و بیش ازهرچیز خودم را مدیون آقای فخیم‌زاده می‌دانم چون سپردن این نقش به یک بازیگر جوان و تازه‌کار مثل من یک ریسک بود.

در پیوند با این خبر بخوانید:

چهره اصلی کرکتر «کبری» در سریال پولیسی «خواب و بیدار»

م ا 

نظر شما
ارسال نظر